logo

HAKKIMDA /ABOUT ME

AHMET KEMAL AKINCI

1954 Yılında Ankara’da doğdu.

İnşaat Mühendisi, 35 yıllık çalışma hayatının 6 yılını yurt dışında geçirdi. Sırasıyla Irak, Kazakistan ve Rusya’da çalıştı.

1970 yılında fotoğraf ile tanışan sanatçı, analog dönem fotoğraf çekim ve karanlık oda çalışmalarını birlikte yürüttü.

1976 yılında Ankara da “Dev-San-Der” Devrimci Sanatçılar Derneği çalışmalarına katıldı ve 1977 yılında aynı derneğin etkinliği içerisinde fotoğraf, desen ve heykelleri ile karma sergide yer aldı.

1980 ve sonrasında yoğun iş temposu ve yurtdışında geçirdiği yıllar onu biraz fotoğraftan uzak bıraksa da resim ve desen çalışmalarına devam etmiş, dijital çağla birlikte tekrar fotoğraf ile ilgili çalışmalarına başlamıştır.

Dijital dünyada artık “fotoğraf çekmek” yerine “FOTOĞRAF YAPMAK” fikrini kendine yakın hisseden sanatçı “Yaratıcı Fotoğraf” üzerine eserler üretmeye başlamış ve devam etmektedir.

 2010 yılından günümüze heykel ve resim üzerine yoğun çalışmalar yapan sanatçı, heykellerinde özgün bir anlatım ile bakır çubukları gümüşle birleştirmiş, bakırın ve gümüşün özgün renklerine ilave bakır oksidin yeşilini harmanlayarak gerek renk gerekse form uyumunu yakalayarak heykellerinde kendine özgün bir çizgi geliştirmiştir. Ayrıca resimlerinde, bakır insan ve ağaç figürlerini birleştiren sanatçı resim-heykel sentezi oluşturmuştur.

Anita Akıncı ile evli ve Zeynep Sıla Akıncı’nın babasıdır.Instagram : ahmet_kemal_akinci

Born at Ankara / Turkey in 1954.

A civil engineer with a backlog of 35 plus years of experience, inter alia 6 years at abroad consecutively in Iraq, Kazakhstan and Russian Federation.

His debut to photography was in 1970, when still were the days of analog shooting and darkroom.

With 1976 he took part in the “Association of Revolutionary Artists” movement, including their collective exhibition in 1977 with his photographs, designs and sculptures.

By and after 1980, his agenda being overloaded with vocational career also through times at abroad, he was kind of a bit dragged away from camera except some perseverant involvement in painting and design. By the digital era of photography he stepped in again.

Nurturing feelings akin to “making” more than “shooting” a photograph in this digital world, the artist has started and intends to carry on creating in “Experimental Photography”.

 Commencing with 2010 and ongoing, the artist was intensively active in sculpture by merging copper rods and silver to achieve a distinctive expression. He blended the green of oxidized copper with the genuine chromatic of copper and silver in the course of attempting the uniformity of color and form to create works peculiar to himself.

Married to Anita Akıncı, he is father to Zeynep Sıla Akıncı.

instagram : ahmet_kemal_akinci